Skip to main content

Okemah's All-State Honorees

Name

Year

Gregory, Albert

1938

Football

Grissom, Zed

1943

Football

Carroll, Bill

1944

Track & Field

Shipman, Bob

1946

Football

Carroll, Tom

1948

Football

Custar, Pat

1951

Football

Manwarring, Charles

1952

Track & Field

Moore, Leon

1952

Track & Field

Sweetn, Doyle

1952

Track

Slagle, Danny

1954

Football

Cruce, Charles

1955

Football

Thompson, Jim Bill

1957

Football

Harelson, John

1966

Football

Gormly, Gwen

1968

Basketball

McCormack, Bunky

1969

Track

Green, Billy

1975

Baseball

Anderson, Sherwood

1976

Football

Smith, Craig Coker

1978

Football

Osborn, Mike

1981

Track

Stockstell, Dennis

1981

Track

McCurdy, Kevin

1982

Track

Anthony, Tena

1982

Basketball

Beaver, Marla

1982

Track

Holmes, Toni

1982

Track

McCurdy, Kevin

1982

Football

McGehee, Kevin

1982

Track

Osborn, Darlene

1983

Track

Thompson, David

1983

Track

Weston, Sherrie

1989

Basketball

Britt, Kevin

1990

Football

Humble, Keith

1990

Football

Dean, Reagan

1993

Basketball

Lee, Tracey Golden

1994

Basketball

Vick, Lee

1997

Football

Walker, Krystal

1997

Cheer

Crowe, Ronnie

2001

Band

Richardson, Danny

2002

Band

Sexton, T.J.

2002

Academic All-State

Sexton, T.J.

2002

Academic Bowl

Sexton, T.J.

2002

Band

Childress, Sonya

2003

Band

Smith, Emily

2003

Slow-Pitch Softball

Sands, Amber

2004

Slow-Pitch Softball

Coon, Katie

2005

Slow-Pitch Softball

Lucas, Matt

2006

Academic All-State

Lucas, Matt

2006

Academic Bowl

Wilson, Travis

2006

Academic Bowl

Boyd, Travis

2007

Track & Field

Brandt, Monica

2007

Slow-Pitch Softball

Hurst, Clayton

2007

Track & Field

Morris, Lacey

2007

Slow-Pitch Softball

Coon, Bobbie

2008

Slow-Pitch Softball

Lesley, Cassie

2008

Slow-Pitch Softball

Brewer, Josh

2009

Cross-Country

Dunn, Rashad

2009

Basketball

Johnson, Kyla

2010

Slow-Pitch Softball

Markham, Eric

2010

Cross-Country

Wallace, Ty

2010

Powerlifting

Boyd, Chris

2011

Basketball

Dyer, Craig

2011

Powerlifting

Smith, Kyle

2012

Football

Lee, Dean

2013

Track

Newton, Stoney

2013

Basketball

Beaver, Commanche

2014

Powerlifting

Garcia, Derek

2014

Powerlifting

Guinn, Austin

2014

Basketball

WingField, John

2014

Basketball

Bean, Kenzie

2014

Track

Haberman, Rachel

2014

Fast-Pitch Softball

Britt, Tanner

2015

Powerlifting

Gibson, Racee

2015

Track & Field

Tucker, Baylee

2015

 Softball Academic All-State

Tucker, Baylee

2015

Slow-Pitch Softball

Bean, Kenzie

2016

Basketball

Billings, Trevor

2016

Track

Daily, Logan

2016

Track

Gibson, Racee

2016

Track & Field

Konsure, Heath

2016

Track

Webb, Hunter

2016

Track

Whisnant, Josh

2016

Track

Fixico, Camryn

2017

Slow-Pitch Softball

Flanner, Allie

2017

Track

Murray, Tack

2016-2017

Football

Broncho, Kayla

2018

Slow-Pitch Softball

Flanner, Allie

2018

Track

Williams, Ethan

2017-2018

Football Academic All-State

Williams, Ethan

2017-2018

Football

Harjo, CD

2018-2019

Football

Bean, Morgan

2019

Girls Basketball Academic All-State

Ramsey, Corey

2019

Powerlifting

Dean, Cade

2020

Boys Basketball Academic All-State

Duncan, Cameron

2019

Fast-Pitch Softball Academic All-State

Duncan, Cameron

2020

Girls Basketball Academic All-State

Duncan, Cameron

2020

Slow-Pitch Softball Academic All-State

Harelson, Abby

2021-2022

Basketball

Wilson, Kurtis

2022

Track & Field (High Jump)

Coon, Callie

2022

Cross-Country

Jala Montgomery

2023

Cheerleading

James Beasley

2024

Track (100m, 200m)

Libby Harris

2024

Track & Field (High Jump)